piątek, 18 października 2013

Bracia Ratomscy

Było ich 4. Stanisław, Józef, Kazimierz i Bronisław. Były też i siostry: Maria, Helena, Stanisława, Emilia. Wszystko to dzieci Karola Ratomskiego urodzonego około 1826 roku i nieznanej z imienia matki. Przekazy rodzinne mówią, że miejscem ich pochodzenia była Mińszczyzna na Białorusi. I tak chyba było. Najstarsze zdjęcia, nierozpoznanych osób z rodziny pochodzą właśnie z Mińska .
Rodzeństwo Ratomskich w Mińsku lata ok. 1880-1890. Stanisław z prawej strony. Czy drugi mężczyzna to Kazimierz czy Bronisław? I które siostry są na zdjęciu?
W 1612 r. jakiś Konstanty Ratomski był jednym z fundatorów klasztoru i cerkwi Św. Apostołów Piotra i Pawła w Mińsku. Wygląda więc, że rodzina od pokoleń związana była z tym rejonem.

Z pokolenia dzieci Karola znam tylko dwie daty urodzenia: Józefa - 1856 i Kazimierza - 1866. Niestety nie znam daty urodzenia Stanisława, którego poślubiła Jadwiga Węcławowicz, ale sądząc po ich zdjęciu ślubnym nie był od niej dużo starszy, urodził się pewnie w połowie lat 60. XIX w.

Józef urodził się w 1856, zmarł w 1929, żonaty z Karoliną Downarowicz.

Bronisław - kawaler, w pamięci i zapiskach rodzinnych zachował się jako bardzo bogaty właściciel majątku (gdzieś na Białorusi) który 15 razy zrywał zaręczyny, raz uciekł sprzed ołtarza, grał pięknie na skrzypcach i miał nietypowe hobby: konstruowanie powozów.
Zachowała się kartka pocztowa, którą wysłał do niego brat, Kazimierz 4 sierpnia 1916 r. z Essentuki na Kaukazie do miejscowości Puchowicze, mińskiej guberni. Może własnie w tych okolicach znajdował się majątek Bronisława?


Bronisław Ratomski
Kazimierz Ratomski urodził się w 1866 roku. Nie wiem, czy miał wykształcenie, gdzie skończył naukę, ale na pewno był bardzo przedsiębiorczy. Pod koniec XIX w. osiadł  na Uralu, gdzie zajmował się eksploatacją lasów, w Niżnym Tagilu i Permie, miał młyn alabastru oraz inne przedsiębiorstwa,  wg posiadanych informacji był mulitimilionerem jak na tamte czasy. Pozwalało mu to podróżować, po całej Rosji, o czym świadczą zdjęcia robione w różnych miejscach, na lato zabierał rodzinę do  Essentuki - popularnej miejscowosci uzdrowiskowej na Kaukazie, żył z rodziną na wysokiej stopie.
Władysława Ratomska z d. Węcławowicz
Być może własnie zajmując się eksploatacją lasów w okolicach Permu poznał geometrę, Konstantego Węcławowicza, którego córka, Władysława - wykształcona nauczycielka wpadła mu w oko, jako kandydatka na żonę?
A jeszcze do tego Władysława miała uroczą, również wykształconą na pensji pani Czarnockiej, siostrę Jadwigę. Bronisław miał zaś brata, kawalera, początkującego notariusza, który prawdopodobnie pomagał bratu w prowadzeniu interesów.

Przystojny młodzieniec, w urzędniczym mundurze, na pewno spodobał się delikatnej Jadwidze.

I tak pod koniec XIX w. w Niżnym Tagilu odbyły sie dwa śluby: braci Ratomskich: Stanisława i Kazimierza z siostrami Węcławowicz: Jadwigą i Władysławą.




Jadwiga Węcławowicz
Stanisław Ratomski 24.07.1896 r


Stanisław Ratomski
Jadwiga Węcławowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz